Av Hayvanlı Köpek Maması 

Av Hayvanlı Köpek Maması 

Köpekler, evcil hayvanlar arasında kedilerden en çok tercih edilen evcil hayvanlardır. Kedilere göre bakımları biraz daha zahmetlidir. Ancak insanlarla kurduğu duygusal bağları ve iletişimleri, sahiplerine karşı sadakatleri ve onları rottweiler koruma içgüdüleri, diğer tüm hayvanlardan daha belirgin özellikleridir. Zeki hayvanlar olduklarından eğitilerek yetenekleri geliştirilebilmektedir. Duygusal bağ kurma özelliklerinden davranışları içgüdüseldir. 

Evde Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır? 

Köpekler doğada serbest bir şekilde yaşayabilen ve tüm ihtiyaçlarını giderebilen bir hayvandır. Bir köpeği sahiplenerek evde bakmak için doğada yaşantılarındaki alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Sıcak bir yuva arayışları vardır. Sokakta yaşayan bir köpek de olsa barınma ihtiyacı temel ihtiyaçlarıdır. Aradıkları yuva onları sadece yağmurdan, çamurdan korunmak için değil, fiziksel olarak korunmanın dışında ilgiye ve sevgiye de muhtaçtırlar. Köpekleri eve hapsetmek ya da onu bahçedeki bir kulübeye zincirleyerek ilgisiz bırakmak, bu duygusal hayvanların sevgisiz büyümelerine neden olacaktır. 

Köpeklerle oyun oynamak, onları gezdirilmek ya da tüylerini tımarlamak gibi küçük aktivitelerle ilgilenilmesi gerekmektedir. Doğaları gereği diğer köpeklerle bir arada olma ihtiyaçları yani sosyalleşmeleri için açık satılık yavru rottweiler yeşillik alanlarda koşmak, diğer köpekleri ya da izlerini koklamaları sağlanmalıdır. Köpek sahiplenmek için öncelikle ona ve ihtiyaçlarına zaman ayırabiliyor olmak gerekmektedir. Her gün dışarı çıkarıp tuvalet ihtiyacını gidermesi, yürüyüş yaptırılması ya da oyun oynanması gerekmektedir. Aynı zamanda doğru ve zamanında beslenmesi için dikkat edilmesi gerekmektedir.  

Köpeklerin Beslenmesi Nasıl olmalıdır? 

Köpeklerin beslenmesinde öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekenler yaşları, ırkları ve fiziksel büyüklükleridir. Mama seçimi yaparken değişen fizyolojileri göz önünde bulundurulmalıdır. Kilo ya da yaşlarına göre farklı besin ihtiyaçlarına farklı miktarlarda ihtiyaç duymaktadırlar. Örneğin; 20kg ağırlığındaki yetişkin bir köpeğin ihtiyaç duyduğu gıda içeriği ve miktarı ile gelişmekte olan 5kg ağırlığındaki yavru bir köpeğin ihtiyaç duyduğu vitamin, protein, mineraller ve mama miktarları farklı olmaktadır. 

Henüz yeni doğmuş köpeklerin bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için ihtiyaç duydukları vitamin, protein ve mineral ihtiyaçlarını anne sütünden karşılanması önemlidir. Köpek anne sütü alamıyorsa, 6 haftalık olduğunda hazır mamalara alıştırılması, anne sütü eksikliği nedeniyle gelişimi için gerekli olan vitaminleri almasını sağlamaktadır. Tercih edilen mamaların; yaş mama olmasına, kolay sindirilebilir olmasına, protein, kalsiyum, fosfor bakımından zengin vitaminler içermesine dikkat edilmelidir.  

Köpekler 1 ve üzeri yaşlara geldiğinde yetişkin sayılmaktadır. Yaşının ve dolaylı olarak ağırlığının artmasıyla birlikte büyüyen bedenine oranla daha fazla mama verilmelidir. Ancak yetişkin köpekler, yavru köpeklere göre daha az hareketli olduklarından, enerji verici mamalar daha az tercih edilmelidir. Yaşları ve boyutlarının  satılık rottweiler yavrusu yanı sıra küçük ırk köpeklerin büyük ırklara kıyasla daha çok ısı kaybetmesi nedeniyle, yaşlı da olsa küçük ırk köpeklere enerji bakımından zengin mamalar verilmesi önerilmektedir. Köpeklerin sevdiği birçok mama türü vardır. Etçil memeli hayvanlar olarak et ağırlıklı beslenirler. Onlar için üretilen tüm mamalar et ürünleri içermektedir. 

Bunun yanında tahıl ya da sebze de dâhil edilebilmektedir. Et ürünlü köpek mamaları çeşitleri olarak; kuzu etli, tavuklu, balıklı, somonlu gibi çeşitlerinin yanı sıra her bir ürünün sebzeli veya tahıllı karışımlarından ürünler üretilmektedir. Balık, tavuk gibi et ve ürünlerini kapsayan mamalar av hayvanlı köpek maması olarak bilinmektedir. Av hayvanlı mama markalarından en çok Miglior Cane ve Champion köpek maması markaları karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde doğada yaşayan hayvanların beslendiği av hayvanı eti ve yan ürünleri, tahıllar, balık, sebzeler bulunmaktadır. Köpeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesine yardımcı olması açısından belirli vitamin ve proteinler de içermektedirler. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: