Astor Köpek Maması 

Astor Köpek Maması 

Köpek beslemeye karar veren her köpek sahibinin yapması gereken ilk şeylerden bir tanesi, köpeğinin sosyalleşmesini sağlamak olmalıdır. Köpeklerin sosyalleşmesi, daha çok küçüklerken başlanması rottweiler gereken bir eğitimdir. Çünkü 12.haftaya kadar sosyalleşemeyen köpeklerin, sonrasında sosyalleşmesi oldukça zordur. Eğer alacağınız köpek, 12 haftalığın üstünde bir köpekse, köpeğin sosyalleşme sürecini tamamlayıp tamamlamadığından emin olmalısınız. Sosyalleşmediği için çevresine karşı oldukça saldırgan olan ve rahatsız edip, zarar veren bir köpeğe, kimse sahip olmak istemez. 

Çünkü sosyal çevrede bu tür köpekler kabul görmediğinden, hem köpek, hem de köpek sahibi zor anlar yaşayabilmektedir. Sosyalleşmeyen köpeklerin sahipleri, çevreleri tarafından sürekli şikâyetlere maruz kalabilir ve bu bir köpek sahibi için, oldukça can sıkıcı bir durumdur. Köpeğinizin sosyalleşmesi, sizin çabalarınızla sağlanacak bir eğitimdir. Henüz 3 haftalıkken başlanması gereken sosyalleşme eğitimleri için, yapmanız gereken en önemli şey, köpeğin çevresini tanımasına imkân vermenizdir. Çünkü sosyalleşmeyen köpeklerin saldırgan tavırlarının özünde yatan, köpeğin daha önce görmediği varlıkları ve nesneleri kendisi için bir tehlike olarak algılamasıdır. 

Kendisi için tehlike yarattığını düşündüğü varlık ve nesnelere karşı korkan köpek, kendini koruma içgüdüsüyle hareket edecek ve saldırganlaşacaktır. Bu nedenle, köpeğiniz daha 3 haftalıkken, diğer köpeklerle iletişime geçmesini sağlamalısınız. Bundan bir iki hafta sonrasında ise, yavru köpeğinizle sık sık dışarı satılık rottweiler yavrusu çıkmalı ve dışarıda keşifler yapmasını, çevrede insanlar görmeye alışmasına, yollardan geçen arabaları görmesine, gürültülü ortamlarda bulunmasına ve çevrede olan her şeye karşı bir aşinalık duymasına, izin vermelisiniz. Dışarıda birçok varlık ve nesne ile karşılaşıp, kendileri için bir tehlike yaratmadıklarını bir süre sonra algılayacak ve bu ortama alışarak, kendilerini de bu ortamla bütünleştireceklerdir. 

Dışarıya yeni çıkarılan yavru köpeklerin, dışarıda tedirgin olmaları ve korkmaları oldukça normal bir davranıştır. Köpeğin en güvendiği kişi sahibidir ve alışma sürecinde köpek sahibinin köpeğine karşı tutumları önemlidir. Dışarıda ilk defa gördüğü ve korku yaşadığı bir obje için köpeğe kızılmamalı ve sakinleştirilmelidir. Birçok köpek sahibinin yavru köpeklerinin sosyalleşmesi sürecinde yaptığı en büyük hatalardan biri, köpeklerini evden çıkarmamalarıdır. Evden çıkmayıp, çevreyi tanımayan, farklı insanlarla karşılaşmayan köpekler, ev dışında bulundukları farklı ilk ortamda, korkacaklar ve saldırgan tavırlar göstererek saldırganlaşacaklardır. 

Köpeğin ilk kez gördüğü çok basit bir nesneyi bile kendisi için tehlike olarak algılaması mümkün olduğundan, dışarıda fazla zaman geçiren ve birçok nesne ile tanışan köpek, çok daha çabuk sosyalleşecektir. Ev hayatı içinde de, evde kullanılan aletlerle bile tanışması, köpeğin sosyalleşmesi anlamında önemlidir. Köpeklerin beslenmesi de, köpeklerle ilgili köpek sahibine düşen önemli görevlerden biridir. Köpeğiyle satılık rottweiler ilgili sorumluluklarının bilincinde olan bir köpek sahibinin, çok dikkat etmesi gereken beslenme, köpek sağlığını doğrudan etkileyen bir durumdur. Köpeğin bu konuda tüm ihtiyaçlarının doğru bir şekilde karşılanması, daha sağlıklı bir köpek ortaya çıkaracaktır. 

Köpeklerin, köpek mamaları ile beslenmesinin doğru olması, iyi bir köpek maması seçimini de beraberinde getirmektedir. Kaliteli bir köpek maması seçmek için dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır. Kaliteli köpek mamasında yüksek oranda et içeriğinin bulunması gerekliliği bu kurallardan biridir. Astor köpek maması, incelendiğinde, oldukça düşük et oranıyla dikkat çekmekte ve kaliteli mamada bulunması gereken bu kurala uymamaktadır. 

Astor köpek mamasında bulunan et ürünleri, mamanın kalitesini oldukça düşürmüştür. Çünkü et ürünleri, oldukça sağlıksız ve kalitesiz ürünlerdir ve köpek mamalarına ucuz maliyetle protein katmak için et yerine kullanılırlar. Mamada bulunan sağlığa zararlı maddeler, Astor köpek mamasının neden tercih edilmemesi gerektiğini bir daha açıklamaktadır. Mamada olmaması gereken bir besin grubu da, köpeklerin sağlığını bozan ve alerjik reaksiyonlara neden olan tahıllardır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: